Nejsme přecitlivělí, ale vysoce citliví

Slýcháte někdy:
Nebuď tak přecitlivělá!“

Možná, že nejste přecitlivělá, ale máte vysoce citlivou nervovou soustavu, se kterou se už lidé narodí. Pojďme se na to blíže podívat.

Přecitlivělost není rozhodně to samé, jako vysoká citlivost.

Když mi odešel děda, bylo to pro mě první setkání se smrtí. Nikdo blízký mi do té doby ještě neumřel, bylo to pro mě nesmírně těžké. Vlastně pro celou rodinu. 

Byla jsem na povídání a celkově srandičky o starších lidech, nebo o smrti velmi, velmi přecitlivělá. Zrovna jsme ve škole probírali sociální systém, kam patří mimo jiné také vdovské důchody a já tak tak zadržovala slzy.

Byla jsem jak v nějakém filmu, všichni ostatní byli v pohodě, smáli se a mě to připadalo jako hrozně bezohledné. Nedokázala jsem to nikomu ve škole říct, když se mě náhodou někdo zeptal, co mi je. Uvědomovala jsem si, že dřív by se mě tyhle řeči tak nedotýkaly, ale neuměla jsem s tím nic udělat.

Jak zvládnout změny

V tu dobu jsem byla opravdu přecitlivělá. Tohle je však stav, který pomine. Je tu jen dočasnou dobu a časem odezní. Ten čas je u každého jiný, ale tu největší bolest otupí.

Přecitlivělí jsme tedy dočasnou dobu v různých životních situacích.

 • těhotenství
 • žena v šestinedělí,
 • záhy po porodu,
 • člověk po rozchodu,
 • po úraze,
 • po úmrtí blízkého apod. 

Na tyhle akutní a velmi těžké chvíle krásně zabírají Bachovy květové esence, které pomáhají vyrovnat se s nastalou životní změnou, a to velmi jemně a zároveň účinně.

Bachovy esence na míru

Vysoce citlivá nervová soustava je však něco jiného.

Vysoce citliví lidé, anglicky Highly Sensitive Person, zkráceně HSP, se se svou vysoce citlivou nervovou soustavou narodí

Není to stav, který odezní, ale je to vlastnost daného člověka, kterou jen velmi těžko změní. Časem nepřejde.

Od malička vnímají HSP vše velmi intenzivně

 • Ihned vycítí náladu ostatních lidí a většinou si nechtějí hrát s mnoha ostatními dětmi, protože nemohou pochopit dětskou krutost a soupeření.
 • Jsou citliví nejen na nálady a chování ostatních, ale také na všechny vnější podněty jako zvuk, světlo, vůně, teplota.
 • Nesnesou přílišný hluk, vadí jim ostré světlo, nemají rádi davy.

Jak poznat vysoce citlivého člověka?

Na první pohled těžko, možná ani na ten druhý pohled to nepoznáte. Jedná se hlavně o prožívání, které v sobě může s jistotou identifikovat pouze daný jedinec. 

Sám totiž nejlépe ví, jak to doopravdy má. Často se totiž stává, že se svou citlivost snaží před okolím zamaskovat

Proč se maskujeme?

Jednoduše proto, že se bojíme otevřít a říct světu, že jsme jiní. Uvědomujeme si svou jinakost, kterou zaměňujeme za divnost. 

Kdo by chtěl být divný? To slovo má velmi negativní náboj, ale citlivost není divnost, naopak.

Je to dar, který vám dává možnost prožít věci naplno. Naplno tak, jak to
80 % lidí nemá šanci zažít. To už zní jako výhoda, že? 

Výhoda je to hlavně u pozitivních okamžiků. Život však přináší i negativní emoce. Vysoce citliví lidé prožívají všechny emoce velmi intenzivně, ale emoce jsou různé, proto silně prožíváme radost a nadšení, ale také smutek a úzkosti.

Emoce jsou jako vlny, někdy jsme nahoře a jindy zase dole.

Teď byste si možná rádi ověřili, jestli náhodou nejste taky vysoce citliví

Jestli vám intuice našeptává, že tohle je také vaše téma, připravila jsem pro vás e-book zdarma, ve kterém si můžete díky testu ověřit, jestli jste vysoce citliví. 

Stáhnete kliknutím na tučný název > „Jste vysoce citliví? Test + 5 rad, jak se s tím vypořádat v každodenním životě“

Nás citlivých není hodně, ale je nás dostatek na to, abychom mohli změnit svět k lepšímu a především abychom mohli prožívat život v radosti.

Inspirujte se

Na bloguFacebooku a Instagramu s názvem Na vlně citlivosti sdílím informace ohledně vysoké citlivosti a věcí mezi nebem a zemí.

Pokud vás tato tématika zajímá, sledujte můj profil, ať vám nic neunikne. Jestli znáte někoho, koho by to mohlo zajímat, budu ráda, když mu přepošlete odkaz na můj profil nebo web. 

2 názory na “Nejsme přecitlivělí, ale vysoce citliví”

 1. Pingback: Proč svět potřebuje vysoce citlivé?

 2. Pingback: Rozhovor o citlivosti, intuici a vesmírné moudrosti - Kristýna Charvátová Na vlně vysoké citlivosti

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *