Vysoce citlivé děti

Vysoce citlivé děti

Vysoká citlivost je vrozená, proto někteří rodiče mohou na svých dětech známky vysoké citlivosti pozorovat již od narození. 

Myslím, že všechny děti jsou citlivé, ale pětina z nich je vysoce citlivých. Vysoce citlivé děti díky jejich citlivému nervovému systému intenzivněji vnímají všechny vjemy, takže se snadno přetíží. 

Lehko je něco vyvede z míry, rozruší je i maličkosti, proto působí křehčeji.

Vysoce citlivé děti:

 • nemají rády hluk,
 • špatně snáší dětské násilí a rivalitu,
 • působí stydlivěji,
 • nejsou tolik průbojné,
 • mají velkou představivost,
 • jsou velmi opatrné,
 • rády si hrají samy a většinou v tichosti,
 • nemají rády hlučné hry a plno lidí kolem sebe,
 • soutěžení je stresuje,
 • mají nižší práh bolesti,
 • a další charakteristiky, které jsou podobné jako u dospělých (více se dozvíte v tomto e-booku zdarma).

Jelikož čtete tyto řádky, patříte pravděpodobně mezi uvědomělé rodiče, kteří tuší, že doma mají vysoce citlivé dítě. 

Berte je vážně

Dobře uděláte, když budete vždy brát emoce vašeho dítěte vážně a nebudete je popírat. Rozhodně nepomáhají věty typu 

„Ale vždyť se nic nestalo. To přece nemůže bolet.“ 

Pokud sami nejste citliví, rozumím, že se to těžko chápe, ale opravdu to bolet může. Když jeho bolest popíráte, malé dítě vám bezmezně věří a pak pochybuje ne o vás, ale samo o sobě.

Buďte svému dítěti oporou a respektujte jeho odlišnosti.

Nenuťte ho chodit si hrát do hlučné party dětí, nebojte, neztratí se kvůli tomu v životě. Dejte mu prostor, aby nejprve mohlo z dálky pozorovat, jak situace vypadá. Potřebuje čas, aby si mohlo nacítit, jestli je pro něj tento kolektiv bezpečný.

Staňte se klidným přístavem

Pro vysoce citlivé děti je nejbezpečnější přístav milující rodič, který dítěti odpoví na všechny jeho hloubavé otázky a bude respektovat jeho pocity. Vysoce citlivé děti totiž potřebují vědět, jak věci fungují a proč.

Možná jako rodič si s některými projevy svých dětí nevíte rady. Díky mému daru jasnovědění se dokážu na duši dítěte napojit a zjistit příčinu toho, co ho trápí.

Vzdělávání

Skvělé jsou alternativní školy a školky, lesní školky, nebo malinké vesnické školičky. 

Klíčové je, aby si děti sedly s respektujícím průvodcem, měly dostatek prostoru a hlavně možnost se stáhnout do ústraní, pokud toho na ně bude příliš. Je důležité, aby měly možnost najít pro sebe klidnější místo, kde si dobijí baterky. Čím později do školy či školky půjde, tím lépe. Ke zvážení je také domácí vzdělávání.

V normálních školách jsou vysoce citlivé děti často označované za podivíny, protože o vysoké citlivosti mnoho učitelů neví. To se pak odráží na psychice dětí, protože cítí, že jsou jiné a hlavně si kvůli tomu přijdou nepřijímané.

Dětský kolektiv odlišnosti často také netoleruje, ba naopak, silnější zneužívají své postavení, které může vést až k šikaně.    

Méně znamená více

Za dopoledne ve škole získají citlivé děti tolik vjemů, že se celý školní den netěší na nic jiného, než přijdou domů do ticha. 

Je pravděpodobné, že odpolední kroužky s jiným kolektivem na ně již budou moc. Je proto vhodné se svých dětí ptát, co by opravdu chtěly a naslouchat jim. 

Ony samy nejlépe ví, jestli odpolední kroužek ještě zvládnou, nebo je to už na ně příliš moc. Buďte jim oporou a vymyslete raději odpolední program v souladu s jejich povahou.

Vycítí nesoulad

Dítě vždy vycítí nesoulad. Jedna věc je, co dítěti říkáte, ale důležitější je to, co opravdu děláte a co si doopravdy myslíte. 

Řeknete chápu, ale doopravdy nechápete? Takové dítě se cítí, bohužel, odmítnuté. Nepochybuje o vás, začne pochybovat o sobě, což může mít hluboké důsledky v jeho křehké psychice.

Jaké jsou vysoce citlivé děti?

Vysoce citlivé děti špatně snáší kritiku, jelikož jsou velmi perfekcionistické a snadno o sobě začnou pochybovat. 

Bývají velmi kreativní, mají potřebu tvořit něco smysluplného a obohacovat tím svět. Velmi rády se starají o zvířata, se kterými soucítí a jakákoli nespravedlnost se jich velice dotkne.

Přetížení

Když je toho na dítě až příliš moc a nemá možnost se uklidnit, nebo neví jak, může začít být protivné, agresivní, bude řvát, kopat, utíkat, schovávat se, nemluvit apod. 

Nejde o záchvat vzteku v tom smyslu, že by si tím dítě vyžadovalo vaši pozornost. Je to pro něj ventil, protože tolik vjemů nezvládá.

Jak se děti učí?

Všechny děti se učí nápodobou. Proto je skvělé jít svým dětem příkladem. 

Jste unavení, a přesto jdete a něco děláte, protože „musíte“ a rozhodně to nepočká? Nebo ostatním vysvětlíte, jak se cítíte a že potřebujete chvíli klidu, zajdete si na krátkou procházku, nebo si zalezete s knížkou? To všechno vaše děti vnímají víc, než si myslíte a kopírují vás. 

Podle vašeho vzoru pak zachází i samy se sebou. Pak jsou unavené a místo toho, aby si šly odpočinout, něco dělají i přesto, že už toho mají dost. Když se to nepodaří, jsou už tak vyčerpané a frustrované, že jen těžko něco dodělají bez scény. 

Klíčové je předcházet přetížení, což platí jak pro děti, tak i pro dospělé.

Prosba za citlivé děti

Jestli můžu poprosit za všechny děti, berte je takové, jaké jsou. Nepředělávejte je. Respektujte jejich odlišnosti. Vždyť právě tím jsou jedinečné. Podporujte je v tom, co jim jde a co je baví.

Jenom při tom nezapomeňte na hranice, protože ty potřebují i vysoce citlivé děti. Poskytují jim jistotu, řád a tím i bezpečí.

Jednou se vám to vrátí. Nebudete pak v jejich dospělosti muset přihlížet, jak se trápí, protože nemají sebevědomí, nevěří si a neví si se sebou rady.

Nevíte si s dítětem rady? Chtěli byste mu pomoct?

Možná vaše dítě něco trápí. Zkoušeli jste snad všechno, ale problém stále trvá, jelikož neznáte příčinu.

Příčinu vám pomohu zjistit díky napojení na duši vašeho dítěte (je to naprosto bezpečné). Položte mi otázku, která začíná slovy CO, JAK, PROČ (např. Proč se dítě často budí, proč má noční děsy, proč často pláče, proč se počurává, proč nejí apod.). 

Spojení s duší je jedinečný písemný vzkaz, který vám dá nadhled na vaši situaci, ozřejmí příčiny a nabídne to nejefektivnější řešení.

Jste vysoce citliví?

Chcete zjistit, jestli jste vysoce citliví? Ověřit si to můžete zdarma v tomto e-booku.

1 názor na “Vysoce citlivé děti”

 1. Pingback: Rozhovor o citlivosti, intuici a vesmírné moudrosti - Kristýna Charvátová Na vlně vysoké citlivosti

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *