11 tipů pro citlivé, jak lépe zvládnout změny

11 tipů, jak lépe zvládnout změny

Začátek školního roku, stěhování, přechod z nemocenské, nebo dovolené zpět do pracovního procesu může být stresující změnou. Přečtěte si následujících 11 tipů, jak se se změnami lépe vypořádat.

A je to zase tady...

„Tak už se ti to blíží.“

„Za chvíli ti to zase začne.“

Cítíte tam taky ten náznak strachu, obav a možná i ironického zasmání po pronesení věty? O čem bude řeč? Přece o blížícím se začátku nového školního roku. 

Pro mnoho rodičů to znamená vysvobození, že nebudou muset dětem plánovat program, ale bude o ně postaráno.

Zaměřme se dneska spíše na to, jak lze pomoct citlivějším lidem s přechodem z prázdninového režimu do toho školního či pracovního.

Čas na změnu

Vysoce citliví lidé a zejména děti, které jsou citlivější, snášejí změny hůře. Trvá jim déle, než se se změnami souvisejícími se začátkem školního roku vypořádají. 

Čeká je třeba:

  • přechod na jinou školu,
  • přechod do jiné třídy,
  • možná se jim odstěhovala nejlepší kamarádka,
  • budou mít jiné učitele a spolužáky,
  • přibydou jim nové předměty,
  • změní se jim rozvrh hodin,
  • půjdou do jiných kroužků,
  • budou jezdit jinými spoji MHD/veřejné dopravy.

Pro jednoho pohoda, pro druhého stres

Proč to zmiňuji? Na první pohled se sice nejedná o nic dramatického, ale pro citlivou dušičku stačí jeden bod, ze kterého má strach a negativní pocity se začnou hrnout.

Nastoupí psychosomatické projevy strachu, např. může začít bolet bříško, hlava, přijdou náhlé zažívací potíže, nebo sevřené hrdlo, takže do sebe dítě nedostane žádné jídlo. 

Nejen dítě může být najednou také uzavřenější, tišší, plašší, smutnější, nervóznější.

11 osvědčených tipů, jak citlivému člověku pomoct se změnou

Jak takovému člověku, nebo sám sobě, pomoct? Napsala jsem 11 osvědčených tipů, jak to citlivému člověku/dítěti ulehčit.

Nemusí se jednat o děti, může jít také o vašeho partnera, který zrovna mění práci, nebo se vrací po delší nemocenské či dovolené do práce a cítí se nejistě.

1. Všímejte si

Vaše vědomá pozornost a přítomnost je jako pohlazení na bolavou duši. Zajímejte se opravdově o to, co druhý člověk prožívá. 

Budujte důvěru, aby se vám nebál svěřit s tím, co doopravdy cítí. Vyslechněte, podpořte, buďte tu pro něj.

2. Buďte oporou

Stůjte vždy na jeho straně, aby ve vás cítil oporu. Jste tu pro něj a společně vše, co bude potřeba, zvládnete.

3. Nový režim

Obnovte, nebo nastavte nový režim. Pravidelnost přináší jistotu, kterou vystresovaný člověk nutně potřebuje.

Potřebuje mít opěrné body, takové kotvy či rituály, které se pravidelně opakují a je si v nich jistý.

clock, money, growth

4. Pravidelnost se vyplácí

Prázdninový režim byl jistě volnější s občasným ponocováním a budíčkem dle libosti, což může být pro školní/pracovní režim problém.

Je potřeba nastavit čas večerní hygieny, čas ukládání do postele a čas vstávání. Doporučuji tento režim dodržovat celý školní rok, tedy i o víkendu, aby si tělo navyklo (chápu, že je lákavé si o víkendu přispat, ale vnitřní hodiny vám za to nepoděkují).

Zároveň se ráno vyplatí mít jasné pořadí jednotlivých činností s dostatkem časového prostoru pro případné zpoždění. Takže např. budíček, hygiena, protažení, snídaně, milé slovo, obejmutí, odchod na zastávku.

5. Nepodceňujte jídlo

Výživné stravování je další klíč k dobré náladě. Na svačinu by to mělo být oblíbené jídlo, které je zároveň vyvážené a výživné. 

Vyhněte se přeslazeným jídlům (čoko kobliha či šáteček není ideální), které sice rapidně zvýší glukózu v krvi, jenže pak přijde energetický útlum a další hlad. 

Mnohem lepší bude jídlo čerstvé a výživné (dle vašich preferencí).

Zdravé jídlo

6. Voda je život

Dostatečný pitný režim zvyšuje bdělost, koncentrovanost a pomáhá odplavovat stres, proto nezapomínejte pravidelně pít. 

Vyhněte se slazeným či kofeinovým nápojům, bohatě vystačíte s neslazeným čajem a čistou vodou.

voda je život

7. Květové esence stvořené pro naši pohodu

Bachovy esence slouží jako jemná podpora pro hladší zvládání změn, nebo na vypořádání se s nervozitou.

Možná cítíte, že by se vám hodila přírodní berlička, která vám postupně pomůže vypořádat se se stresem, strachem či dalšími emocemi.

Hodit by se mohl třeba topol, který je vhodný na strach z neznáma, kejklířka na stydlivost a na konkrétní strachy, nebo vlašský ořech na zvládnutí životních změn.

Bachových esencí je dohromady 38 a vybírají se vždy na míru. Nejúčinnější je však odstranit příčinu Harmonizací duše a květové esence použít na ukotvení nového radostného stavu (esence jsou zahrnuty v ceně služby Harmonizace duše).

8. Trpělivost

Nový školní rok přináší mnoho změn najednou, proto může chvíli trvat, než si najedete a zvyknete na nový režim. 

Ze začátku je možné, že toho na vás bude moc. Budete se cítit unavení, přešlí. To je běžné, nemějte výčitky. Dopřejte si odpočinek a buďte sami na sebe hodní.

9. Procházky a pohyb

Většinu dne jsou děti ve škole, nebo jste v práci. Čerstvý vzduch a alespoň lehká pohybová aktivita dodají vašemu dni pozitivní nádech. Společná procházka může být společná aktivita, která vás sblíží a zároveň prospěje vašemu tělu. 

Osobně ráda chodím tam, kde nikdo není. Do lesa, k řece, mezi pole a užívám si blahodárné ticho.

Procházet se jak zvládat změny

10. Pozitivní myšlení

Radujte se z maličkostí. Všímejte si drobností, dívejte se do nebe, na stromy. Usmívejte se. Udělejte radost někomu dalšímu, řekněte něco milého

A co když na to nebudete mít energii, nebo na vás padne splín? I to se může stát, není potřeba si to vyčítat, ani se nutit. Prožít si smutek a poplakat si, může být osvobozující. 

Sami znáte sebe a svou citlivost nejlépe, proto je vhodné znát své vlastní způsoby, které vám pomohou cítit se dobře.

Další techniky, které pomáhají zejména vysoce citlivým lidem zvládat přetížení a stres najdete tady

11. Vyjděte ven ze začarovaného kruhu

Možná jste si všimli, že se vám určité situace opakují pořád dokola. Ať děláte, co děláte, pořád se vám nedaří je zvládnout podle svých představ. Cítíte se špatně a jste smutní, že to zase nevyšlo.

Třeba se chcete už tolik let přihlásit někam do cvičení, ale každý rok to nakonec odložíte, i když už jste tam skoro chtěli zavolat. 

Anebo pořád jíte sladké na uklidnění, chvíli je vám lépe, ale za chvíli si musíte dát něco dalšího. Neumíte ovládnout to nutkání, je to silnější než vy. Anebo cokoliv dalšího, nad čím se vám nedaří zvítězit.

Sebe sabotáž

Je to pravděpodobně tím, že máte ve svém podvědomí uložený sebe sabotující program, emocionální zranění či trauma, které může být staré několik (desítek) let a už si na něj ani nevzpomínáte. 

Třeba se tam nepřihlásíte, protože jste kdysi v tělocviku zůstali jako poslední a nikdo vás do týmu nechtěl, nebo se vám smáli za to, že vám to nejde

dandelions, flowers, seed head
Podvědomí vás chrání, ale zároveň brzdí.

Teď se vaše podvědomí zuby nehty brání, protože vás chce ochránit, aby se vám již nic tak bolestného, znovu nestalo. Anebo to může být něco úplně jiného, ale nějaká příčina tam uložená je a nedovolí vám dělat to, co skutečně chcete.

Ptáte se, co s tím? Přijďte na harmonizaci duše, kde se díky mému daru jasnovědění spojím s vaší duší a zeptám se jí na příčinu omezujících přesvědčení a řešení toho, co vám brání žít život podle svého. 

Chceš-li změnit svůj život, změň nejprve svoji mysl.

Sdílejte ostatním

Líbil se vám tento článek? Dejte mu like, nebo ho sdílejte dále, ať se dostane i k ostatním, kterým může pomoct. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *