Poselství dobra

Byl začátek září a ve vzduchu panovala pohoda. 

Seděla jsem v parku a četla si knížku. Letmo jsem se vždy podívala, kdo jde a obdivovala krásnou přírodu. Kolem mě chodili lidi venčit psy, důchodci se procházeli kolem, cvrlikali ptáčci.

Až šel kolem jeden pán drobnější postavy, bez pejska. Možná by prošel kolem v tichosti, ale když viděl, že jsem zvedla hlavu, chytl se příležitosti.

Ihned se pozval na lavičku a sedl si opravdu blízko. Projela mi hlavou výčitka, proč jsem zvedala hlavu…

Sotva pár cm

Na stehnech jsem měla položenou knihu, ale pán byl od té knihy zabořený hlavou sotva pár cm ode mně. Skoro se mě dotýkal a zvídavě se vyptával.

„Co je to za kniha? Kdo je autor? Jak dlouho to čtení tak trvá? Odkud máte knížku? Znáte autora osobně?“

Vlastně vůbec nepočkal na odpovědi, jenom chrlil jednu otázku za druhou.

Pořád mi nedocházelo, o co jde

Popravdě, nechápala jsem, o co tady jde. Jediné, co mě lehce znervózňovalo, bylo to, s jakou samozřejmostí si přisedl a hlavně, jak mi vlezl do mé osobní zóny. 

Pravděpodobně to bylo tím, že byl posilněn alkoholem, který z něho táhnul. Ze začátku jsem to chápala jako upřímný zájem, ale něco mi tu nesedělo.

Princ na bílém koni

Kousek opodál seděl mladý pár na lavičce, tipuji středoškoláci. I přesto, že jsem žádný signál o pomoc zatím nevyslala, jen co zvednu hlavu, už u nás stojí mladý kluk a slušně vyzývá pána, aby nenarušoval mou osobní zónu.

Za trávou je lavička, kde seděl mladý pár

Chtěl si přece jen povídat

Pán překvapen nejprve diskutoval, argumentoval, ale pak se na protest odsunul na opačnou stranu lavičky. Potom se pán postavil a pořád mluvil, zatímco mladý kluk mi dělal bodyguarda

Pán mluvil stále něco o tom, že je gay a chce si jen povídat. Mladý kluk mu domluvil, že si chci číst a ne povídat. Nakonec to pochopil a odešel. Mladý kluk počkal, až pán odejde dostatečně daleko.

Věděla jsem to celou dobu

A já si říkala WOW! Úsměv na tváři od ucha k uchu, moje duše se radovala.

Já to věděla! Jsem bytostně přesvědčená o tom, že mladí NEJSOU ŠPATNÍ! Pořád slýchám, jak jsou hrozní, nevychovaní a tak dále.

Ale ono to vůbec není o věku. Je to vždy o konkrétním člověku, věk nehraje žádnou roli.

Stejně jako potkávám zahořklé a protivné důchodce, tak potkávám i láskyplné babičky a dědečky. Stejně jako jsou mladí nevychovaní a neslušní, tak jsou i vychovaní. 

Žijeme v dualitě, ve které je dobro i zlo. Máme tady kontrasty, abychom si všimli obou stran.

Obdivuji a tleskám

Smekám před mladým klučinou, obdivuji ho a tleskám mu.

Všiml si této situace, i když ke mně seděl zády. Ihned vstal a bez zaváhání k nám šel. 

Nečekal, že to udělá někdo za něj, nebo že si sama poradím. Nenechal to nikam zajít, vlastně vůbec nevím, jak to mohlo dopadnout. Nepřemýšlím nad tím, protože to dopadlo takhle nádherně. Ale nemuselo. 

Projevil odvahu a zároveň zachoval klid. Stále se choval slušně. Byl gentleman, chránil ženu. Já si toho nesmírně cením.

Tisíceré díky

Poděkovala jsem mu, ale mám pocit, že to nestačí. Chci vykřičet do světa, že tohle se děje. 

Dobro tady je. Lidé jsou hodní, milí, odvážní, přátelští, všímající si, pomáhající, ohleduplní. Možná máte pocit, že takoví kolem vás nejsou. Možná nejsou, možná je jen nevidíte?

A co kdybyste se jimi stali vy?

Pracujte na sobě, rozvíjejte se. Zářit může každý, kdo se pro to rozhodne. 

Dělejte to, co vás činí šťastnými. Prožívejte radost, smějte se, myslete pozitivně. 

Zpracovávejte si své strachy a vše, co vám brání zářit. Buďte tím, kdo září. Můžete tím inspirovat druhé, anebo je taky naštvat. To už bude jejich rozhodnutí, jak s tím naloží.

Zázraky tady jsou

„Věř na zázraky a ony se ti začnou dít.“

Tak zněla myšlenka, kterou jsem nedávno psala na Instagram k videu, ve kterém mi přistál motýlek na ruce, zrovna když jsem ji natáhla a zapnula video. A já na ně věřím a taky vím, že každá situace má řešení.

 P. S. Teď s odstupem už vím, proč jsem hlavu na pána zvedla. Přece proto, aby se tahle situace mohla stát a já vám teď mohla tento příběh o poselství dobra sdílet. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *